Distanční vzdělávání

Balíček Korupce

Vážené kolegyně, vážení kolegové,
představujeme vám nový vzdělávací balíček, který se věnuje korupci a jejímu vlivu na náš život, a to prostřednictvím konkrétních případů a analýz. V rámci balíčku jsme pro Vás připravili lekce doplněné odbornými přednáškami několika významných specialistů v oblasti protikorupčních opatření, whistleblowingu a lobbingu. Vzdělávací aktivity, které mají žákům ukázat reálné příklady, jak korupce ovlivňuje naši společnost, jsou dělené do 11 kapitol (Od nejednodušího k nejsložitějším tématům, VIVA Komenský!). Každá kapitola navíc obsahuje test, který usnadní ověřování znalostí žáků.
Když se v médiích mluví o korupci, co si představíte? Častokrát jsou to složité procesy, které ovlivňují nejen ekonomiku, ale i důvěru občanů ve státní správu. Tento balíček nabízí řadu nástrojů, jak toto téma přiblížit žákům a zapojit je do kritického přemýšlení o tom, jakou roli hrají zákony, lobbisté a aktivní občané v prevenci a odhalování korupce.

AI a duševní zdraví

Anotace:

Lekce se zaměřuje na vliv sociálních sítí na duševní zdraví mladých lidí, přičemž se žáci zapojují do modelových situací, které jim ukazují, jak může interakce na sociálních sítích ovlivňovat jejich pocity úzkosti a neustálého stresu. Prostřednictvím těchto scénářů se učí rozpoznávat, jak různé faktory, jako je porovnávání s ostatními nebo čekání na zpětnou vazbu, mohou ovlivňovat jejich náladu a sebevědomí. V závěru žáci pracují s aplikací vytvořenou odborníky na duševní zdraví, která jim může pomoci v orientaci v prostoru džungle sociálních sítí.

Balíček Spolupráce s Filosofickým ústavem AV ČR 3

Naši milí učitelé a učitelky,
otevřeli jste další balíček, který vznikl ve spolupráci s Filosofickým ústavem Akademie věd České republiky. Balíček si klade za cíl propojit svět odborníků se školou a poskytnout vám praktické nástroje pro výuku, které kombinují hlubší poznatky s kvalitním pedagogickým zpracováním.
Třetí edice těchto materiálů je výsledkem naší snahy vytvořit srozumitelné a zábavné lekce, které můžete ihned použít ve třídě. Vznikají na základě přednášek předních odborníků, které jsme pro vás zpracovali. Lekce následně prošly odbornou zpětnou vazbou, abyste měli garanci kvality a mohli své žáky zaujmout nejen obsahem, ale třeba i aktuálností. Tentokrát opět saháme napříč různými vzdělávacími oblastmi, takže si každý může najít téma, které nejlépe vyhovuje jeho výuce.
Doufáme, že vám tento balíček přinese mnoho inspirace a že lekce, které obsahuje, přispějí ke zkvalitnění vaší výuky a podpoří vaše žáky v rozvoji kritického myšlení, mediální gramotnosti i odpovědného přístupu k veřejným otázkám.

Orgány činné v trestném řízení – Korupce mezi policisty (Balíček Korupce)

Anotace:
Lekce je zaměřena na hlubší porozumění problematice korupce uvnitř policejních složek, konkrétně na příběh Heleny Khanové a Tomáše Gregora, kteří se podíleli na odhalení trestné činnosti Berdychova gangu a korupce mezi svými kolegy. Žáci budou mít možnost diskutovat o tématu, kriticky zhodnotit roli policie ve společnosti a zamyslet se nad významem odvahy a integrity. Dokumentární úryvky a diskuse jim pomohou pochopit složité morální otázky spojené s odhalováním korupce.Lekce pracuje s dokumentem Petry Nesvačilové Zákon Helena.

Cíle:
- Analyzovat příběh Heleny Khanové a Tomáše Gregora jako příklad odvahy a boje proti korupci, a inspirovat žáky k etickému uvažování.
- Rozvíjet schopnost kritického myšlení a posilovat uvědomění o společenských důsledcích korupce a o možnostech, jak ji eliminovat.
- Podpořit žáky v diskusi o významu spravedlnosti a ochoty čelit nespravedlnosti, přestože se jedná o složité osobní a profesní dilema.

NATO vznik, rozšiřování a úloha aliance

Anotace:

V rámci této metodiky se žáci formou skupinové práce s pracovními listy seznámí s počátkem a postupným rozšiřováním Severoatlantické aliance a objasní smysl spojenectví jako takového, s ohledem na článek 5 Severoatlantické smlouvy. Žáci také vyhodnotí problémy spojené s financováním organizace a kvalitou některých jejích členů.

Cíle:
Seznámit se s přednostmi a limity NATO, rozpoznat klíčové informace z map a grafů

Autor: Jan Kubíček

Armáda ČR jako součást NATO

Anotace:

Cílem této lekce je se podívat a Českou republiku jako na poskytovatele bezpečnosti a nikoli jen jako konzumenta. V rámci jednotlivých kroků se žáci podívají na dva typy misí, které naše armáda vykonává či vykonávala. Seznámí se s financováním armády a vlivem na státní rozpočet. Zhodnotí přínosy a ztráty naší alianční spolupráce.

Cíle:

Žáci se seznámí s úlohou AČR v rámci NATO a zhodnotí přínosy a ztráty, které tato spolupráce přináší. Jedním z cílů je také ukázat, že ČR není jen pouhým konzumentem bezpečnosti, ale také jejím poskytovatelem.

Autor: Jan Kubíček

Česká pomoc – mise ISAF

Anotace:

Lekce se zaměřuje na působení našich vojáků v Afganistánu v rámci mise ISAF. Dokument Česká pomoc (2012) mapuje různé činnosti, na kterých se podílela Armáda ČR. Častým argumentem odpůrců či kritiků migrace je to, že bychom měli migraci řešit či eliminovat její příčiny ve státech, odkud vzniká. Jak takové řešení může vypadat a na jaké obtíže naráží?

Cíle:

Cílem této lekce je, aby žáci zhodnotili obtížnou práci našich vojáků v Afghánistánu a posoudili, s jakými obtížemi se tato mise potýkala.

Autor: Jan Kubíček

Filosof jazyka a filosof života a jejich pojetí normy

Anotace:

Lekce se zaměřuje na srovnání dvou významných filosofických přístupů k otázkám pravidel, morálních norem a jejich proměn v čase – Bergsonova dynamického pojetí morálky a Wittgensteinovy filosofie jazykových her. V kontextu aktuální debaty o manželství se žáci seznámí s tím, jakým způsobem se pravidla a normy formují a mění v průběhu času, a proč je důležité chápat jazyk i morální normy jako živé a vyvíjející se. Lekce propojuje otázky filosofie, sociologie a současné společenské debaty o manželství pro všechny. Lekce vychází z přednášky Dr. Pavla Arazima. 

Číslo 5 ještě nežije aneb Co si filosof myslí o velkých jazykových modelech a proč by to mělo zajímat i další lidi

Anotace:

Lekce se zaměřuje na vnímání jazykových modelů. Žáci budou prostřednictvím analýzy filmových ukázek a diskuse rozvíjet kritické uvažování o tom, jak technologie ovlivňují naši společnost a uvažování o nás samých. Lekce se dotýká i přínosů jazykových modelů pro filosofii. A pozor, lekce pracuje s filmem Blade Runner. 

Patologie moderní společnosti. Člověk a zlo: dědičnost nebo prostředí?

Anotace:

Učíte literaturu na IB a potřebujete vysvětlit žákům různé podoby zla v literárních textech? Učíte sociologii a nechcete terminologii žákům jen diktovat, spíš byste rádi, aby si k pochopení definic v rámci kontextu došli sami? Máme pro vás řešení.
Lekce propojuje literární texty s různými definicemi zla od významných myslitelů jako Erich Fromm, Sigmund Freud, Robert K. Merton, Stanley Milgram a Hannah Arendtová. Zaměří se i na sociální patologie a otázku, zda je zlo vrozené, nebo je výsledkem prostředí, ve kterém člověk žije.

Cíle:

• Pochopit koncepty zla z perspektivy významných psychologů a sociologů.
• Schopnost analyzovat literární díla a rozpoznat různé projevy zla ve vztahu k charakterům a prostředí.
• Diskutovat otázku dědičnosti versus prostředí v kontextu vzniku zla.
• Rozvíjet kritické myšlení žáků pomocí interpretace literárních textů a propojení s teoriemi zla.

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky