Angličtina

Kampaňová píseň v prezidentských volbách USA

V této již třetí lekci věnované hudbě v prezidentské kampani USA v roce 2024 se věnujeme i nadále politickému marketingu, skrze který se dozvídáme o politické kultuře USA.

Role hudby v prezidentské kampani USA

Tato lekce je jedna ze tří, která nabízí možnost podívat se na prezidentskou kampaň v USA skrze hudbu. V té letošní se hudba stává mocným nástrojem, mocnějším než kdy dříve. Na jedné straně zasahuje hudební umělecká scéna tím, že se skrze zákazy použití své hudby vymezuje vůči jednomu z kandidátů. Na straně druhé se z hudebního poselství ždímá maximum. To uvidíme na ceremonii demokratů, během které byla oficiálně Kamala Harris nominována za kandidátku na prezidentku USA.

Zobrazování chudoby 1 - fotka

Pornografie chudoby, bílý spasitel (samaritán), slumová turistika, sociální voyeurismus jsou zjevně negativní pojmy, které se však váží k obecně kladně hodnocené charitativní činnosti.

Jak volit v evropských volbách?

Z výzkumu Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik SYRI vyplývá, že „české učebnice zobrazují Evropskou unii, jejíž součástí jsme už dvě dekády, převážně pozitivně. Úlohy pro žáky jsou v učebních textech sice rozmanité, ale nepříliš analyticky zaměřené, a nevedou je tudíž ke kritické práci se zdroji informací. Vyplývá to z obsahové analýzy 22 učebnic a dalších didaktických materiálů pro oba stupně základních škol, kterou provedla Daniela Prokschová z Národního institutu SYRI a Sociologického ústavu Akademie věd ČR. Výukové materiály by podle ní měly více vést žáky ke kritické reflexi a podpořit schopnost utvořit si na Evropskou unii vlastní názor.“
https://www.syri.cz/tiskove-zpravy/ucebnice-popisuji-eu-kladne-nerozvijeji-vsak-prilis-kriticke-mysleni-a-opomijeji-budouci-vyzvy

Aby nedošlo k mýlce. Ani výukový materiál, který nabízíme, přímo nepodporuje schopnost utvořit si na Unii vlastní názor, ale určitě přispívá k uvědomění si toho, co znamená být občanem s právem volit.

Ekonomické systémy pro 21. století

I kdyby se bohatý svět uskrovnil na nejvyšší míru, stále je tady svět chudý. Abychom zajistili důstojné podmínky k životu strádajícím, potřebujeme hospodářský růst. Protože každý si zaslouží důstojné přístřeší, důstojné materiální zázemí a přiměřenou zdravotní péči. V ekonomii tvorbu těchto statků nazýváme hospodářský růst.

Chceme-li vyrábět věci, potřebujeme energie. Spousta lidí toho bohužel moc nemá, takže potřebuje hodně věcí, hodně energie. Válkou sužované země se nemohou dočkat, až začnou stavět domy, cesty.
K výrobě věcí potřebujeme energie. Hospodářský růst stojí převážně na energiích, jejichž přeměna však způsobuje stále další a další produkci CO2, tedy příčinu dalšího a dalšího oteplování planety.
Populace planety roste. Každý potřebuje jíst, bydlet. Každé auto, každý zubní kartáček i rohlík znamená přeměnu energie, tedy další  CO2. A další vytěžování zdrojů půdy, další kontaminaci zdrojů vody, další odpad.

Lze růst a zároveň jako lidstvo na Zemi přežít?

V lekci se seznámíme se základními pojmy, které bychom měli dobře znát: co je hospodářský růst, co znamená nerůst, co je hnutí nerůst, co je doughnutová ekonomika, cirkulární ekonomika, decoupling.

Renesanční filosofie, Bacon, kognitivní zkreslení a kupa zábavy

Být, bydlit, obyvatel, byt...kognitivní zkreslení jsou pro mě novodobá vyjmenovaná slova. Možná i víc. Z kontextu přece poznám, jestli se jedná o bít, být nebo beat, ale o nástrahách klamů vlastního myšlení se musím dozvědět zvenčí.

Emoce: strach a bolest

Dali vám někdy k večeři na adaptačním kurzu čočku? Nám ano. Výsledkem bylo, že si nás s kolegou děti v hojném počtu volali k postýlkám, že je bolí břicho. Kolegové z policejní školy, kteří s námi gympláky tehdy budovu adapťáku sdíleli, nám řekli, že jejich žáci podobné problémy nemají a pokud ano, své učitele nevolají. K bolesti a jiným neduhům mají totiž jiný přístup.

Co je to vlastně bolest a proč by se o ní mělo učit, vyplyne z nabízeného materiálu.

Ohlédnutí za volbami v USA - vzdělávací balíček + videa z Letní školy Občankářů (U nás v Americe)

Balíček obsahuje dvě lekce určené přímo do hodin k tématu Volby v USA, každá lekce je doplněna přednáškou odborníka (viz přílohy). Přednáška slouží k samostudiu, primárně je určená učitelům, ale link lze zaslat i žákům. Doporučujeme přednášku zhlédnout, jelikož učitelům zajistí možnost s žáky o tématu diskutovat více do hloubky. V odkazu najdete i videa z Letní školy Občankářů, kde jsme se jeden den věnovali tématu současné Ameriky (U nás v Americe), naleznete zde i prezentace vytvořené přednášejícícmi (Jan Charvát: Radikalizace v USA: Krajní pravice, krajní levice, QAnon; Jan Beneš: Migrace v USA; Jana Sehnálková: Jak se volí americký prezident?)

Kde balíček užiji?

ZSV: politologie – volby, mezinárodní vztahy – role prezidenta USA v mezinárodních vztazích, sociologie - role médií v průběhu voleb, mediální výchova - předvolební debaty, anglický jazyk- volby v USA

Emoce: strach

Letos se nám poprvé v průběhu ústních maturit ze společenských věd rozbrečeli tři studenti. Pro mě to je další důkaz toho, jak se lockdown podepsal na duševním zdraví mladých lidí. Nabízíme vám proto jednu lekci z oblasti péče o duševní zdraví. Možná ji zařadíte nejen při výuce psychologie, protože v rámci školství by péče o duši měla dostat svůj prostor. Nemyslíte?

Jak ukazuje nepodařená revize RVP pro základní vzdělávání, MŠMT si to nemyslí. Redukuje už tak notně krouhnutý počet hodin občanské výchovy ve prospěch programování. Ještě že se děti mohou zregenerovat v hudebce a výtvarce. Jejda! Vždyť tam ministertvo školství také škrtalo počet hodin!

„Demokratické instituce jsou skvělá věc, jen v nich působí pár strašných lidí.“

CHICAGSKÝ TRIBUNÁL

Anotace:

Časově náročná aktivita kombinuje skupinovou a individuální práci a je vhodná pro distanční i běžnou výuku především občanky a ZSV, ale i dějepisu, literatury a mediální výchovy. Jejím cílem je zprostředkovat kontext a podpořit reflexi filmu Aarona Sorkina CHICAGSKÝ TRIBUNÁL (https://www.csfd.cz/film/237309-chicagsky-tribunal/prehled/) o procesu s aktivisty demonstrací během sjezdu demokratické strany v srpnu 1968. Může sloužit jako úvod nebo doplnění učiva o právu, ústavě, podobách občanského angažmá apod., aktivitu lze konkrétněji směřovat pomocí vlastních úkolů nebo otázek. Aktivita se NEZABÝVÁ smysluplností války ve Vietnamu a nijak blíž nezkoumá ani nehodnotí politické postoje jednotlivých aktérů, je na žácích, aby se k těmhle tématům, pokud chtějí, vyslovili. Scénář filmu vznikl před více než deseti lety, doporučujeme se proto vyhnout přemrštěné aktualizaci a soustředit se spíš na dějiny hnutí za občanská práva a na vztah občana a soudní a exekutivní moci.
Film je k dispozici na Netflixu, který umožňuje první měsíc sledování zdarma.

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky