Audiovizuální lekce vznikla na základě spolupráce s Filosofickým ústavem Akademie věd ČR, přední odborníci si pro nás (učitele) připravili přednášky, které považují za důležitý komentář k současnému světu. Z přednášky jsme pro vás vytvořili lekci, kterou můžete využít přímo v hodinách. Doporučujeme přednášku zhlédnout, umožní vám se v debatě s žáky dostat hlouběji.
Anotace lekce: Seznámíme se s druhy referend, úkoly vedou k zamyšlení, které referendum je využitelné v rámci zastupitelské demokracie v její prospěch a které ji může ohrožovat a z jakých důvodů. Vnímáme, že tlak některých politiků k přímé demokracii není provázen dostatečnou znalostí souvisejících pojmů. U některých politiků je tento tlak patrně i projevem populismu.
Žáci si osahají fakt, že politická volba by měla obsahovat i základní znalosti: komu a proč na základě znalosti politického systému.
V příloze nalezenete dvě lekce.
DISKUZE AKADEMICKÉHO FORA - Přímá a zastupitelská demokracie:
https://www.youtube.com/watch?v=LOW6tBhmLgM
Anotace příspěvku: Diskuse ukazuje, jak lze přistoupit ke srovnání dvou základních forem demokracie: zastupitelské demokracie a referenda jako projevu demokracie přímé. Přiblížíme si, jak se o obou formách demokracie mluví v sociálních vědách, v právu a ve filosofii. Pokusíme se zorientovat v nejasném terénu mezi přísliby přímé demokracie a obavami, které vyvolává. Cílem je také poukázat na některá zjednodušení, s nimiž se ve veřejné debatě o přímé demokracii běžně setkáváme.
Klíčová slova:
Přímá demokracie, referenda
Doporučený věk:
14+
Délka:
45 – 90 min.
Pomůcky:
Klobouk, čepice (prostě věc na sběr hlasů)
Postup: viz metodika
Publikace:
Referendum
a zastupitelská
demokracie: https://www.academia.cz/edice/kniha/referendum-a-zastupitelska-demokracie
Odkaz obsahuje i
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.