Vzdělávací balíček Írán (geopolitika, kultura a zkušenost - mezinárodní vztahy)

Milí učitelé,
představte si, že se chystáte na dobrodružství do země, kde historie a modernita tancují v rytmu tisíciletých tradic a kde každý kousek vypráví příběh. A ne, nemusíte balit kufry, ani vyhledávat nejbližší letenky. Vaše cesta začíná tady a teď, v pohodlí vaší třídy či obýváku, díky našemu vzdělávacímu balíčku o Íránu.

Balíček je rozdělen na kapitoly: Geopolitika, Kultura, Zkušenost, v rámci každé kapitoly vás čekají přednášky a navazující lekce.


Přednáška Ireny Kalhousové se zaměří na íránskou bezpečnostní strategii a prozkoumá, jak Írán využívá kombinaci konvenčních i nekonvenčních metod k prosazování svých cílů. Poskytne náhled na komplexní taktiky hybridního boje, včetně využití nestátních ozbrojených skupin a skrytých operací.
V lekci o geopolitice a Íránu se žáci seznámí s geopolitickou situací Blízkého východu a specifiky, které činí Írán klíčovým hráčem v regionu. Téma Nejdelší války 20. století jim přiblíží konflikt mezi Íránem a Irákem a jeho vliv na dnešní mezinárodní vztahy.
Zuzana Kříhová ve své přednášce představí íránskou literaturu v exilu a problematiku literární cenzury. Tato část poskytuje pohled na boj íránských autorů s represivním režimem a ukazuje, jak se literatura stává prostředkem odporu a zachování kultury. Chcete se žáky rozebírat rapové písně plné vzdoru, tak lekce Írán, literatura, cenzura, exil je pro vás.
Lekce „Revoluce v Íránu očima dítěte“ a „Se šátkem či bez?“ se věnují osobním příběhům a životním zkušenostem, které přibližují významné momenty íránské historie a současnosti z pohledu obyčejných lidí a jejich každodenních výzev.
Pavel Novotný v přednášce „Proč Alláh stvořil kalašnikov“ poskytne nahlédnutí do problematiky terorismu a radikalizace s příklady ze zemí Středního a Blízkého východu, včetně roli jednotlivých teroristických skupin.
Můžete se ale těšit na mnohem více lekcí, tak budeme rádi, když se ponoříte do studia kapitol níže.

 

Publikace vznikla díky podpoře:
Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Cílem programu je dále inspirace k aktivnímu občanství a pomoc znevýhodněným skupinám. Program Active Citizens Fund vstoupil do České republiky v září roku 2019 s cílem podpořit neziskové organizace nehledě na jejich velikost a zkušenosti. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Program je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021. Prostřednictvím Fondů EHP a Norska přispívají státy Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování ekonomických a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s 15 evropskými státy. Důležitým posláním programu je také spolupráce mezi Českou republikou a dárcovskými státy. Jde o spolupráci mezi českými neziskovými organizacemi a organizacemi z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

  S přáním úspěšného a inspirativního vyučování
  Vaši Občankáři

  Pokud Vám naše činnost dává smysl, prosím podpořte nás:
  https://www.obcankari.cz/podporte-nas

YouTube video: 
Irena Kalhousová: Írán: skryté soupeření a hybridní operace
Irena Kalhousová: Írán: skryté soupeření a hybridní operace
Zuzana Kříhová: Reflexe íránského exilu a literární cenzura v Islámské republice
Zuzana Kříhová: Reflexe íránského exilu a literární cenzura v Islámské republice
Pavel Novotný: Proč Alláh stvořil kalašnikov
Pavel Novotný: Proč Alláh stvořil kalašnikov
PřílohaVelikost
PDF icon Vzdělávací balíček - Írán189.53 KB
Rozvoj občanského vzdělávání na ZŠ a SŠ
cc by-nc-sa

O nás

Jsme učitelé, kteří se rozhodli přispět ke zvýšení prestiže svého oboru. Asociaci učitelů občanské výchovy a společenských věd jsme založili především proto, že nechceme být nadále pasivními diváky častých a ne vždy koncepčních změn, které se v našem oboru dějí.

Adresa

Asociace učitelů občanské výchovy a společenských věd
Gymnázium Sázavská
Sázavská 830/5
120 00 Praha 2

Archivováno
Národní knihovnou České Republiky