Pokládáte si někdy otázku, jak byste mohli přispět k posilování demokracie? Pokud ano, věříme, že by pro vás mohl být zajímavou inspirací model kompetencí pro demokratickou kulturu Rady Evropy.
Ať už o otázce uvažujete jako vzdělavatelé, koordinátoři volnočasových aktivit či jako rodiče, kompetenční model vám může pomoci, protože představuje komplexní pohled na vzdělávací aktivity a jejich cíle. Má při tom na zřeteli moderního občana, který chce žít v demokratické společnosti a svým životem ji podporovat.
Anglický originál “Competences for democratic culture” jsme v Centru občanského vzdělávání přeložili a doplnili o stručného průvodce s krátkými komentáři a zkušenostmi českých vzdělavatelů. Více naleznete ZDE.
My sami model kompetencí zkoušíme v rámci různých projektů. Jedním z nich je i projekt #COMPETENCES pod hlavičkou spolku Antikomplex. Na počátku jsme se ptali: “Jak digitální revoluce ovlivnila spletitý vztah mezi učiteli, jejich žáky (budoucími občany) a jejich rodiči?”
Nakonec jsme úplně změnili náhled na “on-line svět” a děti (viz závěr fokusních skupin), shromáždili odkazy na stránky s užitečnými metodickými materiály a došli k závěru, že “svět internetu” je možné využít nejen pro rozvoj kompetencí, ale i pro budování vztahu s dětmi a mladými lidmi. Více zde.
Snad vám to bude k užitku a přispěje to k demokratické kultuře nejen ve vzdělávání!
S pozdravem
Karolína Puttová
Project leader
Antikomplex z.s.
Vyšehradská 49, 128 00 Praha 2
#COMPETENCES
Protože vzděláváte digitální občany
Projekt realizuje Centrum občanského vzdělávání za podpory Antikomplexu
Příloha | Velikost |
---|---|
Plakát | 36.3 KB |
- Pro psaní komentářů se přihlaste nebo zaregistrujte.